מיומנות חברתית לילדים

חונך מסייע לילדים לבנות קשרים חברתיים בצורה בריאה

הילדים של היום נולדים כשמכשיר חכם דבוק להם לאוזן או לעיניים. בעקבות זאת, הרבה יותר פשוט להם להתחמק מתקשורת בינאישית, וללמוד כיצד לבסס קשרים חברתיים חזקים וארוכי טווח עם ילדים ובני משפחה. בלוח-הזמנים העמוס של המאה ה- 21, אין זה פלא שלהורים או למסגרת הלימודית, אין בהכרח את כל הכלים הנכונים להקנות לילד, כך שיוכל לפתח חברויות שימשיכו אתו גם לגיל הבגרות. התופעה נפוצה בעיקר בילדים יחידים, שאין להם אחים ליצור עמם שיח ולפתור עמם קונפליקטים, שמלמדים את הילדים כיצד לפתח קשרים חברתיים שהם בריאים, וממוקדים בגישה חיובית. השאיפה שלנו היא לייצר את הסביבה הזו, ולהעניק לילד את כל המידע והכלים להם הוא זקוק, כדי שיוכל לפתח דימוי עצמי בריא, ביטחון אישי יציב ויביע בנינוחות גישה נעימה וחברותית כלפי חברים קרובים וכלפי הזולת.

משחקי חברה

כשאנחנו היינו ילדים, כולנו היינו משחקים במשחקי חברה. ככל הנראה לא ידענו זאת, אך הם עזרו לפתח את הקשרים המנטליים והחברתיים שלנו באופן משמעותי. המטרה של משחקי החברה היא כמובן לסייע לנו ללמוד כיצד להשתתף בחברה, וללמוד כללי חברה בסיסיים כמו סבלנות (לחכות לתורנו), התנהלות חברתית אדיבה במצבי לחץ תחרותיים ושלרוב מומלץ שלא לעשות הכול לבד, אלא לנסות ליצור שיתופי פעולה שיעזרו להם להתקדם במשחק. משחקי חברה אף מעודדים פיתוח מחשבתי ומסייעים לילדים לגלות כיצד לפתח אסטרטגיות מראש, כיצד לפתור בעיות וקונפליקטים מול ילדים אחרים (חברים או חדשים) לקבל ניצחון/הפסד בצורה יפה, המכבדת את האחר.

מדברים אמפתיה

הרגש שמסייע לכל אדם לנווט בניחותא במבוך הקשרים החברתיים הוא האמפתיה – יכולת ההזדהות וההבנה של האחר. כאשר הילד שלכם שולט היטב בתחושת האמפתיה, הוא מפתח קשרים חברתיים בקלות משום שאנשים מרגישים את האכפתיות וההבנה העמוקה שלו, ואף מעודד חברים לפנות אליו לעצה טובה. בתור מבוגרים, אנחנו יודעים כי לכל סיטואציה קיימת אמת אובייקטיבית, לכן יש ללמוד ולראות כל מצב ממספר כיוונים, ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר בהתאם לכך. הידיעה הזו עוזרת בכל תחומי החיים ולרבות עולמות העסקים. ההבנה הזו גם עוזרת לנו לראות כל ויכוח או קונפליקט שאנחנו מנהלים בצורה רגועה יותר: להבין שגם ליתר הצדדים בוויכוח יש אמונה מסוימת, שגם אם אתם לא בהכרח מבינים את ההיגיון שלה עד הסוף, אתם יכולים להבין למה הם בחרו בה. מאוד חשוב לסייע לילדים שלכם ללמוד כיצד לעמוד על קונפליקט מכל כיווניו. על ידי כך, הילדים יכולים לקבל את הוויכוח בצורה נעימה יותר, להבין את הצד של האחר ובמקום לדחוף לכיוון שלהם, להשתדל ולמצוא פשרה שתתאים לשני הצדדים.

תמיד יש עם מי לדבר

המטרה הראשית של כל חונך, היא להוות אוזן קשבת עבור הילד ולתמוך בו במהלך משברים, קשיים לימודיים או מצבים לא נעימים שעמם הוא מתמודד. הילד יודע שתמיד יש לו אדם מבוגר שהוא יכול לסמוך עליו, ולפנות אליו אם הוא מתמודד עם קשיים לימודיים, בריונות או קונפליקט שהוא לא מצליח להבין. החונך מסייע לילד לראות את האור הקצה המנהרה, מדריך אותו כיצד מומלץ להתנהג בכל מצב ומעודד אותו להתמודד עם קונפליקטים בצורה רגועה ונעימה יותר, שתסייע להפחית מתחים במהלך ויכוחים. בנוסף, במידה ומדובר במצב חריף או בעייתי, החונך יקפיד ליידע את הוריו של הילד ולנסות לאתר את הפתרונות הטובים ביותר. חונך צמוד יסייע לילדיכם לפתח שגרת חיים בריאה יותר, שמכוונת ללמידה, לבנייה של מיומנות חברתית לילדים וליצירה בריאה של קשרים חברתיים במהלך החיים.

 לקביעת פגישה 052-2457843.

מיומנות חברתית לילדים
השארת תגובה